Німецькі акценти 41-го кінофестивалю “Молодість”

Підбірка фільмів „Німецька хвиля“, довгі ночі короткого метру з ФРН, експериментальне кіно з Обергаузена, українські й німецькі конкурсні стрічки та вже визнані у Берліні роботи – все це очікує на київських кіногурманів.

У суботу, 22 жовтня, розпочинається осінній кіномарафон в українській столиці – міжнародний кінофестиваль „Молодість“. Цьогоріч традиційний німецький кінотиждень фестивалю представлятиме тенденції та процеси кінематографу всього німецькомовного світу. Тому й програму назвали „Німецька хвиля“. Як розповів DW координатор програми й член відбіркової комісії Ігор Шестопалов, нині до програми вперше додали фільми з Австрії, а підбірку кіно з Франції розширили франкомовними картинами з Бельгії, Канади.

Всі фільми у програмі німецькомовного кіно дещо соціальні, каже Шестопалов. Зокрема, в українського глядача буде нагода переглянути німецько-аргентинську драму Флоріана Коссена „Пісня в мені“, що отримала низку премій German Film Awards; стрічку „Безбатченки“ Марі Кройтцер, яку визнали фільмом року в Австрії та відзначили за найкращий дебют на Берлінському МКФ.

К/ф К/ф „Міхаель“ Маркуса Шляйнцера
Відбірковець називає найбільш складним фільмом програми австрійську роботу Маркуса Шляйнцера „Міхаель“ про співіснування хлопчика і дорослого чоловіка. Шестопалов радить не пропустити стрічку, що змушує замислитись. Фільм брав участь у конкурсі в Каннах, там його побачили члени відбіркової комісії.

Забужко судитиме, як грає Куриленко

Тоді ж здобула золото Канн й українська режисерка Марина Врода з короткометражкою „Крос“. Тепер вона змагатиметься й за перемогу у секції короткометражних фільмів на „Молодості“. Серед її конкурентів є ще українська робота – соціальна драма Наталі Пятигіної „Поза грою“. Фільм про нелегку долю двох хлопчиків, яким випадає шанс змінити своє життя на краще. Також німецько-сербська стрічка „Вдома“ та продукт співпраці Німеччини й Південної Африки, фільм про ксенофобію „Захисти націю“.

Ольга Куриленко в к/ф Ольга Куриленко в к/ф „Земля забуття“

Попри те, що конкурсні програми майорять знаними в Україні іменами – українських учасників й лауреатів європейських кінофестивалів, Ігор Шестопалов впевнений, що журі працюватиме неупереджено. „Всі фільми на рівних, сильні, щоб змагатись за перші місця, не варто очікувати симпатій до українських учасників за замовчуванням“,- каже відбірковець. Він наводить у приклад участь Ігоря Стрембіцького, який після премії Канн не отримав нагороди у Києві. Міжнародне журі цього року очолила українська письменниця Оксана Забужко.

Переможна хода копродукції

К/ф К/ф „Земля забуття“

За „Скіфського оленя“ побореться фільм спільного виробництва Франції, України, Польщі й Німечинни „Земля забуття“ режисерки Міхаль Боганім, з Ольгою Куриленко у головній ролі. Продюсери очікують, що „голлівудська українка“ представить стрічку в Києві. З фільмом на чорнобильську тематику також конкуруватиме у конкурсі повнометражних фільмів і драма про сімейні відносини з Німеччини „Лічені дні“ Пії Штрайтманн.

В окремому національному конкурсі українського кіно представлений фільм Мирослава Слабошпицького „Глухота“, що раніше брав участь у „Берлінале“. Режисер сказав DW, що дебютувати „Молодості“ з короткометражкою в конкурсі можна лише одного разу, він вже брав участь у 2006 році. Слабошпицький каже: „Дуже радий показати фільм на „Молодості“, адже ще в 1990-их на студентському конкурсі тут демонстрували мій фільм „Сторож“. Одночасно з Києвом  „Глухоту“ покажуть на фестивалі в Утрехті та у Орані (Іспанія) – а закінчить свій дворічний цикл фільм на Різдво на Антарктичному фестивалі“.

Нині режисер працює над першим своїм повнометражним фільмом про чорнобильску зону „Мертве місто“. Цікаво, що цьогоріч в „Українській панорамі“ вистачає копродукції. Так, покажуть дві стрічки спільного виробництва України і Франції та німецько-українську картину Райнера Людвіґса „Історія Леоніда“. Робота теж стосується теми Чорнобиля – вона про міліціонера, що жив поблизу чорнобильського реактора. Раптово він опинився в епіцентрі катастрофи, що зруйнувала його життя, здоров’я та загрожує майбутній дитині.

Хід Туринським конем

Мирослав Слабошпицький знімає фільм про ЧорнобильМирослав Слабошпицький знімає фільм про Чорнобиль

За що дають „Срібного ведмідя“ у Берліні, київський глядач зможе дізнатись завдяки програмі „Фестиваль фестивалів“. Покажуть фільм-володар нагороди Берлінале „Туринський кінь“ Бела Тарр спільного виробництва Угорщини, Франції, Швейцарії та ФРН. Як каже Шестопалов, він був вражений роботою у Берліні, її важко дивитись.

„Фільм для кіноестетів, сподіваюсь, таких у Києві вистачає, треба бути підготовленим глядачем“,- зауважує відбірковець. Сюжет такий: мандруючи Італією, Фрідріх Ніцше побачив, як б’ють коня, зупинив це. Пізніше у Ніцше діагностують психічний розлад, який прикує його до ліжка. Фільм розповідає про те, що ж трапилось з конем, та історію візника кінної упряжки.

Привіт з Обергаузена

 Директор програм київського фесту Денис Нікітенко пишається й позаконкурсною програмою „Cinergy. Експортна програма МККФ у Обергаузені“. Він сказав DW, що Oberhausen Kurzfilmtage – один з найкращих взірців форумів експериментального кіно. В Україні представлять переможців останньої редакції німецького фесту короткометражок, роботи „на перетині кіномови й сучасного мистецтва“.

Нікітенко вважає, такі покази, як і підбірка від наймолодшої програми Берлінського фестивалю „Cinergy. Forum Expanded“ мають освітню функцію. Адже кіно розвивається, розширює свої межі, в тому числі завдяки відеоарту, інсталяціям тощо. Гості цих показів проведуть майстер-класи в Києві. Зокрема, вже цієї неділі охочі зможуть зустрітись із директоркою Інституту кіно та відео-арту в Берліні Штефані Шульте Стратхауз та режисеркою й відбірковцем фестивалю в Обергаузені Крістіан Бюхнер. Сорок перша „Молодість“ проходитиме по 30 жовтня.

Автор: Ольга Веснянка
Редактор: Захар Бутирський

Advertisements