Канадці знімуть документальний фільм про „буковинського Шиндлера“ Траяна Поповича

Канадська кіностудія зніме документальний фільм про чернівецького мера (примаря) часів Другої світової війни, румуна за походженням, адвоката за професією Траяна Поповича. Його також називають буковинським Шиндлером. Однак Шиндлер, який став усесвітньо відомим завдяки фільму Спілберга, врятував 1400 життів, на рахунку ж Поповича – 20 тисяч, передає кореспондент УКРІНФОРМу.

У 1941 році примар Чернівців Траян Попович (1892-1946) переконав лідера уряду нацистської Румунії Іона Антонеску у недоцільності та неправильності тотальної депортації євреїв з Чернівців, які становили майже половину населення міста. Попович домігся у Бухаресті дозволу призупинити депортацію, залишивши у Чернівцях 20 тисяч євреїв. В той же час у сусідніх буковинських містах – Сучаві, Кимполунгу і Радауцах – депортації уникнули всього 179 осіб, решту було вислано в табори. Серед тих, кого Траян Попович врятував від вірної загибелі, були літні люди, вагітні, жінки з немовлятами.

Як він згадував, одним із переконливих аргументів був той факт, що всі сантехніки міста виявилися євреями. Перспектива залишитися без сантехніків налякала владу. Дар переконання Поповича примусив нацистських чиновників відмовитися від масового вбивства – випадок справді винятковий для того часу. Попович помер відразу після війни, 1946 року. Але встиг написати лаконічні спогади, які назвав „Сповідь“. На жаль, ні російською, ні українською мовою їх не перекладено, доступні лише румунська й англійська (скорочена) версії. За порятунок тисяч єврейських життів Траяна Поповича в меморіальному комплексі Яд ва-Шем включено у список Праведників Світу, котрі, самі не будучи євреями, рятували євреїв від голокосту, а в Тель-Авіві на його честь споруджено пам’ятник. Водночас це ім’я майже невідоме на Буковині, а тим більше в Україні. Власне, тільки в 2008 році, із встановленням меморіальної дошки Траяну Поповичу в Чернівцях, чимало жителів міста, які народились у повоєнні часи, дізналися, що він свого часу врятував життя 20 тисяч їхніх земляків.

Наталія Команяк, ЧЕРНІВЦІ. 28 липня 2011 року, Джерело: УКРІНФОРМ

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s