«Цар і раб хитрощів» – новий документальний фільм про Миколу Хвильового

До Дня незалежності України в ефірі Першого Національного каналу відбувся прем’єрний показ документального фільму «Цар і раб хитрощів» про трагічну долю українського письменника і публіциста, видатного представника українського культурного відродження 20-х років ХХ століття Миколу Хвильового (1893–1933).

Стрічку знято в рамках спільного телевізійного проекту Національної телекомпанії України та Служби безпеки України – циклу документальних фільмів «Гриф секретності знято». За задумом цей проект покликаний на основі тих історичних матеріалів, які віднедавна стали відомі широкому загалу, розповісти про долі видатних представників української інтелігенції, репресованих за часів тоталітаризму.

Зйомки першого повнометражного двосерійного документального фільму про життя М. Г. Хвильового (автори – режисер Національної телекомпанії України Ірина Шатохіна та відомий історик, професор Юрій Шаповал) проходили у місцях безпосередньо пов’язаних із його життям. Унікальність фільму полягає в тому, що сценарій базовано на невідомих донині документах, які СБУ розсекретила у 2008 році. Це архівні документи, які зберігаються у так званій справі-формулярі на Миколу Хвильового. У справі міститься надзвичайно цікава для істориків, літераторів, мистецтвознавців збірка повідомлень таємних інформаторів ГПУ про життя, особливості творчості, громадської діяльності і, навіть, обставини смерті Хвильового.

Документи розповідають про людину, яка у 1920-ті роки яскраво продемонструвала злет українського духу, відкрито проголосивши право України на вільний розвиток власної літератури. Його заклик до літераторів перестати наслідувати Москву й орієнтуватися на «психологічну Європу» – «Геть від Москви! Дайош Європу!» – набуло гострого політичного звучання.

Про небезпеку для радянської імперії діяльності М. Хвильового наприкінці квітня 1926 року вказував навіть більшовицький вождь Йосиф Сталін. З того моменту почався зворотній відлік часу для цілої генерації української інтелігенції, яка визнавала своїм безперечним духовним лідером Миколу Хвильового і увійшла в історію як «розстріляне відродження».

У результаті плідної співпраці НТКУ та Галузевого державного архіву СБУ вже побачили світ документальні фільми про життя та долю українського письменника і громадського діяча Бориса Антоненка-Давидовича «Версія друга. Вижити» та «Операція «Тютюн» – про активного учасника українських визвольних змагань 1917-1921 років, генерал-хорунжого Армії УНР Юрка Тютюнника.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s